Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, array given in /home/kowaryadm/domains/kowary.pl/public_html/sanierogate/funkcje.php on line 135

Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, array given in /home/kowaryadm/domains/kowary.pl/public_html/sanierogate/funkcje.php on line 158
Miedzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi Sanie rogate - adminPolskiCeskyDeutschEnglishInterreg Kowary.pl Międzynarodowy zjazd saniami rogatymi
Nagłówek
:::SKąD WZIĘŁY SIĘ SANIE
Od włóki do sań 
Przed ponad stu laty sporą atrakcją zimowej pory stały się w Karkonoszach zjazdy saniami rogatymi. Zanim do tego doszło sanie przeszły długa ewolucję. Na początku przedmiot ten był wehikułem nie tylko zimowym. W wielu rejonach świata używano sań przez okrągły rok. Działo się tak między innymi w starożytnym Egipcie (do transportu wielkich kamiennych bloków) czy górach Europy.
Pierwowzorem sań służących do komunikacji i transportu były włóki. Badania archeologiczne wskazują na ich używanie już ok. 6000 lat p.n.e. W zależności od regionu włóki miały różny kształt i wygląd. Wspólna dla nich wszystkich była prostota budowy, oparta w zasadzie na dwóch drzewach z koronami i liśćmi złączonych w jednym punkcie zaprzęgowym, mówiąc inaczej  – na dwóch kijach związanych ze sobą końcami wleczono ciężar. Ciągnięto na włókach siano, czy drewno z miejsc trudno dostępnych – lasów, mokradeł, bezdroży i gór. Z czasem włóki ulegała powolnym przemianom. Drobne modyfikacje miały usprawnić ten środek transportu. Powstawały włóki pojedyncze, podwójne, hakowate, czy błotne.
Pierwowzór – włóki oraz sanie typologicznie należą do tej samej rodziny. Wykorzystują one zjawisko tarcia i ślizgu po podłożu. Same słowo sanie (sanice) w języku staropolskim oznaczało dolną szczękę źrebięcia. Genezą tego źródłosłowia było zapewne to, że dolna szczęka końska lub bydlęca była przez wiele społeczności północnej Europy używana do przeciągania po śniegu i lodzie różnorodnych towarów a wygląd posłużył do utrwalenia późniejszego kształtu płóz.
Sanie składają się z następujących zasadniczych części: dwu płóz, dwu lub więcej stramów, tyleż nasadów, gnatów. Wyjątek stanowią sanki z płozami pełnymi. Takie sanki cięte były z szerokich desek łączonych w jedną całość tylko poprzeczkami lub blatem. Bardziej wyrafinowany pojazd posiadał czasem masąg, gniazdo.

A jak to było z saniami rogatymi? 
Sanie rogate nazwane tak zostały ze względu na mocno wygięte w kształt rogów płóz. Służyły one mieszkańcom bud pasterskich w rejonach górskich do zwożenia siana, drewna, oraz budulca z trudno dostępnych miejsc. Również ludzi.
Sanie rogate wywodzą się ze Styrii i Tyrolu, mają więc rodowód alpejski. W Karkonosze zostały przeniesione w pierwszej połowie XVI wieku przez czeskiego starostę górniczego Christofa von Gendorfa. Jako środek transportu były używane w Karkonoszach przez drwali i chłopów jeszcze na początku XX wieku. Pod górę wciągały je konie, natomiast z góry zjeżdżały same kierowane przez siedzącego na przedzie człowieka.

Źródło: 
Powyższe teksty są fragmentami następujących artykułów:
- Jerzy Jakubów, Lokalna atrakcja turystyczna sezonu zimowego – sanie rogate reaktywacja,Twój Doradca, Rolniczy Rynek.
- Elżbieta Ratajczak, Zjazd na saniach rogatych – rozwój turystyki w Karkonoszach.

Literatura:
- B. Lessenthin, Riesengebirge im Winter, Breslau 1901.
- K. Kułakowska, E. Ratajczak, Graficy kowarscy w XIX w., Kurier Kowarski, nr 1-4 (73-76), 2002.
- Materiały własne Urzędu Miejskiego w Kowarach.

Brak treści 
Przepraszamy - chwilowo nie ma treści w tym dziale. Zapraszamy poźniej.

Ilość odwiedzin: 416803
.: Sanie Rogate. Kontakt: it@kowary.pl :.

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach programu INTERREG III A Czechy - Polska