Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, array given in /home/kowaryadm/domains/kowary.pl/public_html/sanierogate/funkcje.php on line 135

Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, array given in /home/kowaryadm/domains/kowary.pl/public_html/sanierogate/funkcje.php on line 158
Miedzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi Sanie rogate - adminPolskiCeskyDeutschEnglishInterreg Kowary.pl Międzynarodowy zjazd saniami rogatymi
Nagłówek
:::KOWARY - PODGÓRZE - OKRAJ
Mapka trasy zjazdu saniami rogatymi 
Mapka z tradycyjną trasą Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi oraz miejscem imprezy "Wielkie Festiwal Sanek" na Podgórzu.

Start: Przełęcz Okraj (1046 m n.p.m.).
Meta: przy pętli autobusowej na Podgórzu.
Mapka: Andrzej Weinke

 
Mapka z alternatywną trasą zjazdu saniami rogatymi wyznaczona na wypadek nie najlepszych warunków śniegowych. Trasa zaznaczona na czerwono została wykorzystana przy organizacji "VI Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi" w 2007 roku.

Start:
parking na Rozdrożu pod Sulicą (920 m n.p.m.).
Meta: przy "Sztolniach Kowary" i komplekskie "Jelenia Struga SPA Resort" - ul. Podgórze 55.
Mapka: Andrzej Weinke

Miasto Kowary 
Kowary to miasto położone w dolinie Jedlicy pomiędzy górskimi pasmami Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Historia osadnictwa wiąże się z przybyłymi tu walońskimi poszukiwaczami złota i szlachetnych kamieni. W 1513 r. osada otrzymała prawa miejskie. Miasto stało się znanym ośrodkiem przemysłu żelaznego, później rozwijało się tu tkactwo. Po 1945 r. pod okiem radzieckich specjalistów wydobywano rudę uranu.
 


Kowary posiadają kilka interesujących zabytków. W centrum na uwagę zasługuje ciąg mieszczańskich kamieniczek z XVIII w. wraz z ratuszem z tego samego okresu, a także barokowy kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.
W części miasta zwanej Radocinami, opodal słynnej fabryki dywanów wznosi się pałac Nowy Dwór. Wybudowany w 1570 r. był wielokrotnie przebudowany, dzisiejszy wygląd zawdzięcza koncepcji rodziny von Reuss, którzy od 1913 roku stali się właścicielami obiektu. Otoczony jest parkiem z licznymi okazami starych drzew.
W dolnej części miasta interesujący XIX wieczny pałac Ciszyca. Od 1922 r. dzierżawiony był przez Antoniego Radziwiłła, później aż do roku 1927 posiadłość znajdowała się w rękach rodziny Czartoryskich.
Dwie imponujących rozmiarów, malowniczo ulokowane budowle zobaczyć można w obecnej dzielnicy miasta – Wojkowie. Są to powstałe w początkach naszego wieku secesyjne obiekty sanatoryjne zwane "Bukowcem" i "Wysoką ?ąką".
W górnej części Kowar zobaczyć można XVIII wieczną świątynię – kaplicę św. Anny. Jest to budowla na planie elipsy, zwieńczona latarnią.

Jednak największymi atrakcjami miasta, ściągającymi rzesze turystów są obecnie: Centrum Jelenia Struga z podziemną trasą turystyczną i podziemnym inhalatorium radonowym, Park Miniatur Zabytków Dolnego ?ląska oraz narciarskie trasy biegowe na stokach Wołowej Góry. Kowary to również wymarzone miejsce do uprawiania licznych sportów oraz aktywnej turystyki. Znajduje się tu bogata sieć szlaków turystyki pieszej, rowerowej oraz konnej. Miłośnicy sportów lotniarskich, szukający niezapomnianych wrażeń polatać mogą na paralotniach ponieważ niezwykle korzystne warunki termalne stwarzają ku temu niepowtarzalna sposobność.Zdjęcia: Andrzej Weinke

Kowary - Podgórze 
Podgórze to najwyżej położone - na wysokości ok. 600-700 m npm - mieszkalne osiedle Kowar. Leży ono w dolinie trzech rzek i potoków: Jedlicy, Kuźniczego potoku i Jeleniej Strugi, u stóp Góry Wołowej, Góry Rudnik i Sulicy.Podgórze od wieków znane było przede wszystkim z zielarstwa i górnictwa. Wydobywano tu najpierw rudę żalaza, a następnie rudy uranowe. Obecnie ta część Kowar ma ambicję stać się centrum sportów zimowych i letnich. ?atwo stąd wdrapać się choćby na Przełęcz Okraj (1046 m npm), czy Przełęcz Kowarską (727 m npm). Przez obszar Podgórza prowadzą liczne szlaki turystyki pieszej oraz kowarskie szlaki narciarstwa biegowego. Ta część miasta, szczególnie zimą posiada najbardziej surowy klimat, dlatego jej przyszłość związana jest ściśle z rozwojem tu bazy sportów zimowych.

Tu również znajduje się podziemna trasa turystyczna "Sztolnie Kowary" oraz inhalatorium radonowe. Kowarskie inhalatorium jest jedynym w Polsce i piątym na świecie naturalnym podziemnym inhalatorium prowadzącym leczenie radonem zgodnie z wymogami speleoterapii. Podobne miejsca znajdują się tylko w Austrii, Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.Zdjęcia: Andrzej Weinke

Przełęcz Okraj 

Przełęcz Okraj to obniżenie oddzielające Kowarski Grzbiet (będący częścią Karkonoszy) od Grzbietu Lasockiego. Jest to urokliwa przełęcz górska położona na wysokości 1046 m npm.
Od XVII w. rozwijało się tu pasterstwo, budowano szałasy i budy pasterskie. W pierwszej połowie XIX w. popularne były zjazdy wielkimi rogatymi saniami z przełęczy do Kowar. Od kilku lat powrócono do tej tradycji organizując co roku zimą "Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi"Ponieważ Karkonosze stanowiły przez długi czas granicę prusko-austriacką Okraj stał się ważną jej częścią. Utworzono tam przejście graniczne i komorę celną. Obecnie jest tu Strażnica Straży Granicznej i schronisko turystyczne.
Przełęcz Okraj wielu kojarzy się z dawnym ruchem przemytniczym. Na szczęście miejsce to dziś oferuje już możliwość legalnego przekraczania granicy. Prowadzi do niego asfaltowa droga z Przełęczy Kowarskiej. Znajduje się tu przejście graniczne z Republiką Czeską przeznaczone dla pieszych, rowerzystów i samochodów osobowych. Warto nadmienić, że jest to najwyżej położone drogowe przejęcie w naszym kraju.

Po drugiej stronie granicy znajduje się - czeska Mala Upa - wieś pasterska, która zachowała swój oryginalny układ przestrzenny. Znajdują się tam liczne szlaki piesze, rowerowe i stoki do narciarstwa zjazdowego. Jest to popularny czeski rejon wypoczynkowy, zwłaszcza w zimie.
Przełęcz Okraj to miejsce, przez które o każdej porze roku przewija się masa turystów, zarówno Polacy, Czesi, jak i obywatele innych państw.
Przełęcz jest również atrakcją samą w sobie. Roztaczają się z niej wspaniałe widoki. Jest to ważny węzeł szlaków turystyki pieszej. Można stąd udać się w Karkonosze lub przespacerować się Grzbietem Lasockim.Zdjęcia: Mirosław Górecki

Brak treści 
Przepraszamy - chwilowo nie ma treści w tym dziale. Zapraszamy poźniej.

Ilość odwiedzin: 416803
.: Sanie Rogate. Kontakt: it@kowary.pl :.

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach programu INTERREG III A Czechy - Polska