Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, array given in /home/kowaryadm/domains/kowary.pl/public_html/sanierogate/funkcje.php on line 135

Warning: strlen() expects parameter 1 to be string, array given in /home/kowaryadm/domains/kowary.pl/public_html/sanierogate/funkcje.php on line 158
Miedzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi Sanie rogate - adminPolskiCeskyDeutschEnglishInterreg Kowary.pl Międzynarodowy zjazd saniami rogatymi
Nagłówek
:::MIĘDZYNARODOWE ZJAZDY SANIAMI ROGATYMI
X Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatym 2011 

W sobotę 12 marca 2011 r. odbył się "X Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Pomimo wiosennej aury na szczęście udało się zjechać po śniegu.

Dwuosobowe załogi dodatkowo rywalizowały w następujących konkurencjach: rzut do dzwonka, cięcie drewna, wiązanie knebla oraz pytania z historii sań rogatych. Zawodnicy bawili się nieźle, bo słoneczna pogoda nastrajała pozytywnie do aktywności na świeżym powietrzu.


Fotoreportaż z "X Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi"

 

Zdjęcia: Andrzej Weinke


Zwycięzcami tegorocznego zjazdu w poszczególnych kategoriach zostali:

Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi:
I. Janka Kucierakova i Pavel Kucierak (Słowacja) nr startowy 26
II. Zbigniew Leszek i Waldemar Bobowski ( Polska) nr 9
III. Norbert Tippelt i Michal Rydl (Czechy) nr 20

Liga Sań Rogatych:
I. Dagmara Pietraszek i Włodzimierz Pietraszek nr 2
II. Robert Pętlicki i Maciej Pętlicki nr 5
III. Renata Briese i Waldemar Briese nr 7

II Mistrzostwa Polski w Zjeździe na Saniach:
I. Ryszard Grudniak Antonio Olender nr 3
II. Anna Żak i Bogusław Żak nr 43
III. Marta Chrząszcz i Wojciech Woźniak nr 45


Poza klasyfikacją sportową odbył się również konkurs na najbarwniejszy i najoryginalniejszy strój, który wygrały dwie załogi - "Wiedźmy Karkonoskie" w składzie Urszula Jonkisz, Ingrid Jończyk oraz "Tradycyjna rodzina Karkonoska".

Nagrody specjalne w kategoriach: najmłodszy i najstarszy uczestnik, wręczyła posłanka na sejm RP Elżbieta Zakrzewska. Najmłodszy Uczestnikiem okazała się Zofia Francuz, a majstarszym Edward Kaczorowski.


IX Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatym 2010 

13 marca 2010 r. w Kowarach odbył się Finał Ligi Sań Rogatych oraz „IX Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi – Wielki Festiwal Sanek". Pogoda wyjątkowo dopisała, było śnieżnie, ale na szczęście niezbyt zimno. Tradycyjnie po raz kolejny pobito rekord liczby uczestników.


Meta oraz część finalna zorganizowana została przy „Sztolniach Kowary”. Dla widzów i zawodników przygotowano ciekawy program towarzyszący, który umilał  im oczekiwanie na wyniki Zjazdu. Muzyczną gwiazdą był w tym roku zespoł "Akustycznie".

Po raz pierwszy rozegrano Finał  Ligi Sań Rogatych. Zawodnicy przez cały zimowy sezon ćwi8czyli na cotygodniowych zjazdach aby uzyskaćawans do finałowej rundy. Oto jej  wyniki:
I. Orlik Agnieszka i Romuald Rynkiewicz - Wałbrzych/Mieroszów
II. Sobierajski Adam i Sobierajski Zbigniew - Podgórzyn
III. Młodawski Piotr i Młodawski Marek - Kowary

Projekt pn."Liga Sań Rogatych" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.


Fotoreportaż z "IX Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi"
 

 

Zdjęcia: Andrzej Weinke


W "Międzynarodowym Zjeździe Saniami Rogatymi" po raz drugi z rzędu zwyciężyła załoga ze Słowacji. Oto trzy pierwsze miejsca:
I. Gonda Josef i Stieranka Lubomir - Słowacja
II. Mleinek Dawid i Mleinkova Radka - Czechy
III. Josef Tylš Jousa Prokop - Czechy

W tym roku debiutowała dodatkowa kategoria " I Mistrzostwa Polski w Zjeździe Saniami Rogatymi". Zwyciężyli:
I. Cygoń Barbara i Pawłowski Jakub
II. Orlik Agnieszka i Rynkiewicz Romuald
III. Sobierajski Adam i Sobierajski Zbigniew


Dodatkowo rozdano nagrody w konkursie na „Najbardziej Oryginalne Przebranie” załogi sań. Wybór był niezwykle trudny gdyż na starcie tegorocznego zjazdu stanęły różne barwne postacie wśród których wyróżniały się m.in.: Czerwony Kapturek, milincjanci, mnich, ksiądz i zakonnice oraz nasi słowaccy przyjaciele w swoich ludowych strojach. Ostatecznie jury uznało, że najbardziej oryginalny strój w tym roku założył Czerwiny Kapturek:)

 


VIII Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatym 2009 
Już po raz ósmy, 14 marca 2009 r. w Kowarach odbył się „Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi – Wielki Festiwal Sanek. Pogoda w tym roku dopisała, więc można było nareszcie rozegrać zawody na całej, ponad 4 km trasie Na starcie stanęło ponad 90 załóg -  po raz kolejny pobito rekord uczestników.

Meta oraz część finalna zorganizowana została przy „Sztolniach Kowary”. Przygotowano ciekawy program towarzyszący, który umilał widzom i zawodnikom oczekiwanie na wyniki Zjazdu. Zwyciężyła załoga ze Słowacji:  Pavel Kucerak i Vladimir Dekret. Drugie i trzecie miejsce zajęli również nasi słowaccy przyjaciele: Milan Kamenski i Tomas Kulic oraz Peter Trajtel i Vladimir Petrik. Pełne wyniki dostępne będą na naszej internetowej stronie od piątku 20 marca br.
Dodatkowo rozdano nagrody w konkursie na „Najbardziej Oryginalne Przebranie” załogi sań. Wybór był niezwykle trudny gdyż na starcie tegorocznego zjazdu stanęły różne barwne postacie wśród których wyróżniały się m.in.: kominiarze, Talibowie, Meksykanie, żołnierze, „Kowarskie wełniaczki”, diabeł, zbiegli więźniowie, przyjaciele Janosika i inni.

 

Fotoreportaż z "VIII Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi"


 

Zdjęcia: Roman Krukowski
 


 

Zdjęcia: Adrian Tomczyk
 

VII Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatym 2008 
8 marca 2008 roku w Kowarach odbył się "VII Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Mimo znikomej ilości śniegu nie mogło zabraknąć tej zimowej atrakcji. Pierwsza część zawodów odbyła się na Grzbiecie Lasockim, gdzie na przygotowanej trasie rywalizowało ze sobą  ponad sześćdziesiąt załóg. Przybyli przyjaciele z naszych miast partnerskich oraz fascynaci sań rogatych nie tylko z Polski, ale i ze Szwecji, Niemiec, Czech oraz innych krajów. Część finalna zorganizowana była przy Sztolniach Kowarskich, gdzie przy wspaniałej muzyce naszych sąsiadów i dobrej kuchni panował gorący klimat zabawy. Dodatkową atrakcją było darmowe zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, piłowanie pnia drzewa na czas oraz fachowe wiązanie belek.Fotoreportaż z "VII Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi"Zdjęcia: Andrzej Weinke
Zdjęcia: Roman Krukowski

VI Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi 2007 
W szóstej  edycji imprezy, która odbyła się 10 marca 2007 r. wzięła udział rekordowa liczba załóg - 41. Z powodu nietypowej - jak na tę porę roku - aury, zmuszeni byliśmy zmodyfikować trasę "VI Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi". 10 marca 2007 r. zawodnicy startowali z parkingu na Rozdrożu pod Sulicą (920 m npm) - przy drodze nr 368 prowadzącej do przejścia granicznego na Przełęczy Okraj. Meta znajdowała się przy kompleksie "Jelenia Struga SPA Resort" - Kowary, ul. Podgórze 55, w pobliżu "Sztolni Kowary".
 
Mimo trudnych warunków atmosferycznych zawodnicy pokonali 3 km trasę na przemian niosąc sanie lub zjeżdzając na resztkach śniegu. Po drodze uczestnicy zjazdu musieli sprostać kilku dodatkowym zadaniom, takim jak: rzut do dzwonków czy piłowanie drewna. Zjazd wygrała załoga z Urzędu Miejskiego z Piechowic - Ewa Szmel i Jacek Kamiński.Fotoreportaż z "VI Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi"


Zdjęcia: Roman KrukowskiZdjęcia: Ewa Kubarko

V Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi 2006 

Tej zimy śniegu nie brakowało. Aura wyjątkowo sprzyjała organizowaniu zimowych szaleństw. Dlatego bez żadnych przeszkód 4 Marca 2006r. w Kowarach odbył się już po raz piąty "Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi".

Zawodnicy, jak zwykle startowali z Przełęczy Okraj. W tym roku Okraj był całkowicie zasypany śniegiem. Uczestnicy zjazdu do pokonania mieli ponownie kilkukilometrową trasę. Po drodze znów brali udział w kilku punktowanych konkurencjach. Te dodatkowe konkurencje sprawiły, że przejechanie całej trasy zajmowało blisko dwie godziny. W Zjeździe Saniami Rogatymi w tym roku udział wzięła rekordowa ilość drużyn - 21. Oprócz załóg polskich w zawodach tradycyjnie wzięli udział nasi przyjaciele z Czech, Niemiec i Holandii. Całe zawody wygrała - drugi raz z rzędu - załoga z Karpacza: Małgorzata i Andrzej Gryf-Tomaszewscy, którym serdecznie gratulujemy.

Po zakończeniu Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi drużyny tradycyjnie zaprezentowały się uczestnikom - trawającego w tym samym czasie - "Wielkiego Festiwalu Sanek". Zwycięzcom wręczono pamiątkowe puchary.

"Wielki Festiwal Sanek" - impreza towarzysząca zjazdom saniami rogatymi odbyła się po raz drugi. W tym roku nie mogliśmy narzekać na frekwencję. Na Podgórze licznie przybyli kowarzanie wraz ze swoimi pociechami, by wziąć udział w grach i zabawach na śniegu, zobaczyć jak naprawdę wyglądają słynne już sanie rogate oraz posłuchać koncertu tegorocznej gwiazdy - zespołu GOYA.


Dzięki każdej kolejnej edycji imprezy coraz więcej osób zaczyna interesować się już ponad stuletnią tradycją karkonoskich zjazdów saniami rogatymi.Fotoreportaż z "V Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi"Zdjęcia: Mirosław Górecki i Andrzej Weinke

IV Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi 2005 

13 Marca 2005r. w Kowarach odbył się "IV Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Zawodnicy kolejny raz startowali z Przełęczy Okraj. Do pokonania mieli kilka kilometrów w dół leśnymi drogami aż do Podgórza w pobliże Hoteliku "Nad Jedlicą". Po drodze uczestnicy zjazdu brali udział w kliku punktowanych konkurencjach takich jak: bicie prędkości jazdy saniami, slalom, czy opowiadanie dowcipu. Metę wyścigu wyznaczono przy pętli autobusowej na Podgórzu (zwanej pętlą "przy ściętym buku"), która leży na wysokości około 600 m npm.

W Zjeździe Saniami Rogatymi udział wzięło osiem drużyn. Pięć z nich składało się z uczestników narodowości polskiej, po jednej drużynie pochodziło z Czech i Niemiec. Była również jedna drużyna mieszana: polsko - czeska.

Mniejsza niż zwykle liczba startujących załóg była spowodowana bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi. W godzinach rannych zamknięto drogę dojazdową do przejścia granicznego po stronie czeskiej. Natomiast po stronie polskiej na drodze do Przełęczy Okraj utknęła w zaspie piaskarka. Po odkopaniu piaskarki przez straż graniczną i przypadkowych podróżnych - co trwało ponad dwie godziny - straż graniczna zorganizowała wszystkim zawodnikom dowóz samochodem terenowym z Rozdroża Kowarskiego na miejsce startu. Zawody wygrała para: Małgorzata Gryf-Tomaszewska i Andrzej Gryf-Tomaszewski z Karpacza

Po zakończeniu Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi drużyny zaprezentowały się mieszkańcom Kowar, bawiącym się w tym czasie na Rodzinnym ?wiecie Sanek, a następnie uczestnicy zawodów udali się na poczęstunek i rozdanie nagród do Centrum "Jelenia Struga". Po uroczystości zawodnicy rozeszli się do swoich domów z mocnym zamiarem całorocznego szlifowania formy na przyszłoroczny Zjazd.


 

Fotoreportaż z "IV Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi"

Zdjęcia: Mirosław Górecki i Andrzej Weinke


III Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi 2004 

28 lutego 2004 roku odbył się "III Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". W pełni dopisała aura - było mnóstwo śniegu. Nie zawiedli również uczestnicy. W zawodach wystartowało 13 par sań. Uczestnicy pochodzili głównie z Polski i Czech, ale obecni byli również Niemcy i Holendrzy.

Jako miejsce startu obrano Przełęcz Okraj - górską przełęcz położoną na wysokości 1046 m npm. Uczestnicy zjeżdżali leśnymi drogami do mety w Kowarach – Podgórzu - najwyżej położonego kowarskiego osiedla.Fotoreportaż z "III Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi"


Zdjęcia: Andrzej Weinke


Brak treści 
Przepraszamy - chwilowo nie ma treści w tym dziale. Zapraszamy poźniej.

Ilość odwiedzin: 416803
.: Sanie Rogate. Kontakt: it@kowary.pl :.

Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach programu INTERREG III A Czechy - Polska